Gotowanie z dziećmi w 3 krokach, czyli zabawa w kuchni

Czy pozwolenie dziecku na pomoc w kuchni jest dobrym pomysłem? Spora część z nas pewnie słyszała od swoich rodziców raczej, żeby „tego nie dotykać”, a „tego nie ruszać”, bo można zrobić sobie krzywdę. Czemu więc powinniśmy zmienić nasze myślenie i pozwolić naszym pociechom na zabawę w kuchnię i pomoc w przygotowaniu posiłków?

Dlaczego warto gotować z dziećmi?

Zabawy z dzieckiem w kuchni wpisują się w innowacyjne metody wychowawcze Montessori. To, na czym polega metoda wychowania Montessori, możesz sprawdzić w naszym poprzednim wpisie na blogu.

Dziecko, które pomaga w kuchni swoim rodzicom, przede wszystkim zaspokaja swoją ciekawość. Nawet jeżeli jego zadaniem będzie przesypywanie ziarenek z jednego pojemnika do drugiego, w odczuciu malucha takie naśladowanie dorosłych wzmacnia jego poczucie własnej wartości. W głowie dziecka rodzi się bowiem myśl, że potrafi ono robić to samo co mama czy tata, więc nie jest w niczym od nich gorsze.

gotowanie z dziećmi

Dziecku możesz też powierzyć nieco bardziej odpowiedzialne zajęcia, pamiętaj jedynie o niezbyt nachalnym nadzorowaniu jego pracy – dziecko ma czuć się pewnie i bezpiecznie, ale jednocześnie nie powinno być osaczone przez zatroskanego rodzica.

Nadal nie wiesz, czy warto pozwalać dziecku na zabawę w kuchnię? W czasie takich zajęć nasz maluch, pracując z przedmiotami codziennego użytku, uczy się najprostszych czynności, które przez nas – dorosłych – są wykonywane na co dzień. Pozwala to również na rozwijanie i doskonalenie czynności manualnych dziecka. Powierzenie dziecku tak odpowiedzialnego zadania jak pomoc w kuchni wspomaga też jego koncentrację.

Wspólne gotowanie z dzieckiem – 3 kroki

Jak się przygotować do gotowania z dzieckiem?

Jeżeli podjąłeś decyzję o tym, że Twoje dziecko może zacząć pomagać Ci w codziennych zadaniach kuchennych, koniecznie musisz się do tego odpowiednio przygotować. Masz bowiem dwie możliwości. Jedną z nich jest przygotowanie kącika malucha, w którym ustawisz dyspenser do wody, pojemniki z szybkimi przekąskami, owoce i narzędzia dla dzieci – wyciskarki, deski, noże i wszystko, co tylko uznasz za konieczne. Niestety na organizację takiej mini kuchni potrzebne jest sporo miejsca, które nie każdy z nas może wygospodarować.

Jeżeli nie posiadasz wystarczającej przestrzeni, możesz zastosować rozwiązanie numer dwa, jakim są kitchen helpery. To podesty dla maluszków, które umożliwią im na bezpieczne dosięgnięcie do standardowych kuchennych blatów. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu.

zabawy z dzieckiem w kuchni

Co dziecko może samo ugotować?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – początkowo dziecko wcale nie musi wykonywać odpowiedzialnych zadań. Dla najmłodszych maluszków wielką atrakcją będzie już zabawa ziarnami grochu, które możesz zmieszać z fasolą i polecić ich rozdzielenie. Przelewanie wody do różnych naczyń również rozwinie manualnie dziecko, a także nauczy go pracy z płynami.

Nieco starsze dzieci mogą jednak wykonywać całkiem inne zadania. Nie bój się dać swojemu dziecku do ręki nóż i polecić pokrojenie miękkich owoców takich jak na przykład banan. Z powodzeniem może też ono wyciskać cytrusy, mieszać zawartość miski, w której coś przygotowujesz. Świetną zabawą jest też samodzielne przygotowanie przez dziecko ciasta lub masy solnej. Możesz też nauczyć go robić proste posiłki takie jak sałatka owocowa czy kanapki.

Sprzątanie po zabawie w kuchnię

Zabawy z dzieckiem w kuchni zwykle kończą się bałaganem i wielogodzinnym sprzątaniem? Nic bardziej mylnego! Dziecko, pracując w kuchni i wykonując standardowe zadania, zauważa, jak łatwo powstaje wokół niego bałagan. Jest to więc idealna okazja na nauczenie go, jak samodzielnie może organizować swoje miejsce pracy. Dziecko widzi i reaguje, gdy coś się rozsypie lub rozleje. Uczy się tego, że naczynia mogą się rozbić, i wie, jak posprzątać każdy z tych rodzajów bałaganu. Nie musisz więc obawiać się potężnego nieporządku w swojej kuchni – wystarczy odrobina cierpliwości, żeby dziecko zrozumiało, dlaczego sprzątanie jest ważne.

Dodaj komentarz