Jak spędzać czas z dzieckiem? 5 kreatywnych pomysłów

Spędzanie czasu z dziećmi pogłębia relacje, tworzy wspomnienia i sprawia, że czują się one ważne i kochane. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na spędzanie czasu z dzieckiem. Najlepsze w tej liście jest to, że wszystkie pomysły są proste, niedrogie i łatwe do zastosowania w codziennym życiu.

Dlaczego warto aktywnie spędzać czas z dzieckiem?

Dzieci od najwcześniejszych lat życia są bardzo żywiołowe, potrzebują dużo ruchu i wymagają uwagi dorosłych. Często kończą nam się pomysły na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem i włączamy im bajki na telewizorze. Nie jest to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu, ponieważ nie rozwija to ich kreatywności, ani motoryki. Warto więc wychodzić z maluchami na dwór, aby mogły pobawić się na placu zabaw, pozbierać liście lub pooglądać wspólnie z dorosłymi przyrodę. Co jeśli pogoda na zewnątrz nie sprzyja? Stwórzmy środowisko do kreatywnej zabawy w domu! Niezależnie od tego jak dużą przestrzenią dysponujemy, możemy stworzyć mały plac zabaw w środowisku domowym.

Dzieci dużo lepiej czują się w zabawie z dorosłymi lub innymi dziećmi, które poświęcają im uwagę. Takie zabawy często pogłębiają relacje, pomagają w rozwiązywaniu konfliktów, uczą relacji między ludzkich i przede wszystkim sprawiają, że dzieci uczą się nowych umiejętności.

5 kreatywnych pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem

Kamienie do balansowania

Jednym z pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem to zabawa z użyciem kamieni do balansowania. Jest to nie tylko rozwijające motorykę, ale także pozwala na poznanie kolorów i nazywanie ich. Dzięki takiej zabawie dzieci będą w stanie oszacować odległości między kamieniami, nauczą się utrzymywać pozycję, a także balansować na jednej nodze! Co więcej, zabawa ta została stworzona dla dzieci powyżej 2 roku życia i mogą w niej uczestniczyć zarówno mali odkrywcy, jak i dorośli.

Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Zabawa w chowanego

Kolejnym sposobem na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem jest zabawa w chowanego. Do tej zabawy nie potrzebujemy żadnych przedmiotów, a jedynie nasz dom/mieszkanie. Wystarczy stworzyć odpowiednie, bezpieczne warunki i rozpocząć zabawę! Warto jednak pamiętać, że jeśli w zabawie uczestniczą dzieci, które wymagają stałej opieki dorosłego, muszą się chować razem z nim. W takiej zabawie może uczestniczyć cała rodzina, jednak osoba szuka, reszta się chowa!

Gotowanie z dzieckiem

Świetnym pomysłem na spędzanie czasu z dzieckiem jest łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli gotowanie. Wspólne gotowanie sprawia, że dzieci uczą się łączenia składników, tworzenia prostych potraw i wykorzystywania akcesorii kuchennych. W takiej zabawie może towarzyszyć kitchen helper, który zapewni bezpieczeństwo i ułatwi gotowanie maluchowi oraz dorosłemu. Dzieci uwielbiają być zaangażowane w obowiązki dorosłego i zawsze z chęcią pomagają, naśladując ruchy swoich opiekunów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź również Gotowanie z dziećmi w 3 krokach.

Deska do balansowania

Jeżeli Twoje dziecko rozpiera energia i nie wiesz, jak spędzać czas z dzieckiem, aby się nie nudziło to dobrym rozwiązaniem będzie deska do balansowania – równoważnia. Zabawa ta jest prosta i bezpieczna. Wysokość deski wynosi 16cm i pozwala udźwignąć nawet do 50kg, dzięki czemu dzieci przez wiele lat będą mogły z niej skorzystać, a nawet stworzyć mini salę gimnastyczną w swoim pokoju. Dorośli, chcąc uczestniczyć w zabawie mogą odgrywać rolę trenerów i tworzyć tor przeszkód.

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem?

Malowanie z dziećmi

Kolejnym kreatywnym pomysłem na spędzanie czasu z dziećmi będzie zabawa z wykorzystaniem artykułów plastycznych – wybór mamy nieograniczony! Może to być malowanie farbkami, kredkami, czy nawet flamastrami. Pokazuj swojemu maluchowi zwierzątka, kształty i rozwijaj jego kreatywność! Taka zabawa to nie tylko świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, ale także mnóstwo radości i zabawy! Prace, które stworzy Twoje dziecko, możesz powiesić na ścianie lub zachować w segregatorze i obserwować postępy.

Wspólny czas z dzieckiem

Pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi mamy wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia! Warto poświęcać dużo uwagi najmłodszym, zwłaszcza w tym wczesnym okresie, aby wywołać u nich chęć odkrywania świata, poznawania kolorów, kształtów, nauki nowych umiejętności. Nauka poprzez zabawę to najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz