Jak głosi znane powiedzenie: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Dlatego warto od małego przyzwyczajać dziecko do sprzątania i uczyć dobrych nawyków, które szybko podłapie i wprowadzi na stałe. Jak wyegzekwować porządek w pokoju dziecka i wdrożyć w życie proste sposoby na sprzątanie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą dziesięciu przydatnych wskazówek, które ułatwią Tobie i Twojemu dziecku funkcjonowanie.
Sposoby na utrzymanie porządku w pokoju dziecka
1. Podziel pokój dziecka na strefy
Utrzymanie porządku w pokoju dziecka wcale nie musi być trudne. Podziel pokój na strefy, np. strefa zabawy (regał z zabawkami, dywan), strefa kreatywna (stolik, krzesełko) oraz strefa wyciszenia (łóżeczko, fotel). Logicznym wydaje się, że Twoja pociecha będzie bawić się blisko regału z zabawkami. Może zatem szybko odłożyć maskotkę na miejsce, zamiast zostawiać ją po kątach.
2. Skrzynki na zabawki
Pojemniki na zabawki są świetnym rozwiązaniem, które pomoże Ci szybko posprzątać pokój dziecka. Zabawki można podzielić na kategorie, np. pluszaki, klocki lub figurki i łatwo wrzucić do odpowiedniego koszyka. W naszej ofercie mamy kolorowe, wytrzymałe drewniane skrzynki oraz stoliczki, które ułatwią Ci segregowanie zabawek i książeczek. Są pojemne i starannie wykonane, a przy tym wyglądają atrakcyjnie i będą stanowić ciekawą ozdobę pokoju malucha. Dodatkową zaletą pojemników na zabawki jest łatwość, z jaką Twoja latorośl może samodzielnie sprzątać. Już od najmłodszych lat dziecko potrafi wrzucić maskotkę do pudełka, co jest znacznie prostsze niż postawienie jej równo na półce.
3. Systematyczność
Czasem trudno zmotywować się do sprzątania, zwłaszcza jeśli nagromadziło się dużo rzeczy. Dlatego, aby łatwiej było utrzymać porządek w pokoju dziecka, warto nauczyć pociechę systematyczności. Jeśli po każdej zabawie odłoży zabawkę na miejsce, to nigdy nie będzie mieć dużo do sprzątania. Również ścierając kurze i odkurzając regularnie, nie gromadzi się dużej warstwy paprochów oraz bakterii. Dużo łatwiej jest porządkować częściej a mniej, niż od razu uprzątnąć cały pokój.
4. Odkładanie zabawek na miejsce
Często podkreślamy, jak ważne jest, aby po skończonej zabawie dziecko odkładało zabawkę na miejsce. Może się to początkowo wydawać abstrakcyjne dla malucha, dlatego dobrze jest przypisać każdej maskotce bądź figurce konkretne położenie. Wtedy mówiąc „odłóż zabawkę na miejsce”, dziecko szybciej wizualizuje sobie cel.
5. Miejsce dla ulubieńców
Każde dziecko ma swoje ulubione zabawki, którymi bawi się częściej i lubi mieć je „na oku”. Zagospodaruj dla pociechy miejsce, gdzie będzie mógł wyeksponować aktualnie faworyzowane zabawki. Będzie mógł po nie szybko sięgnąć, ale równie łatwo odłoży je po zabawie.
6. Sprzątanie może być fajne
Większość dorosłych nie lubi sprzątać, więc nie ma się co oszukiwać, że pokocha to Twoje dziecko. Aby w początkowej fazie zachęcić pociechę, zamień sprzątanie w zabawę. Kto pierwszy pochowa zabawki, ten wygrywa!
7. Pomóż swojemu dziecku
Kiedy dziecko jest starsze i ma wypracowane nawyki, może samodzielnie sprzątać, jednak mniejszej latorośli warto pomóc. Nie tylko dopilnujesz, czy dokładnie posprzątało, ale spędzisz z nią więcej czasu, łącząc przyjemne z pożytecznym.
8. Ogranicz zabawki
Nie ma dużo do sprzątania ten, kto nie posiada stert zabawek. Jeśli Twoje dziecko wyrosło z jakiejś gry, książki bądź maskotki, porozmawiaj z nim i wspólnie podejmijcie decyzję o oddaniu zabawki komuś innemu. Ograniczasz w ten sposób liczbę rzeczy, uczysz pociechę odpowiedzialności i pokazujesz jak nie gromadzić zbędnych akcesoriów.
9. Dostępność dla dziecka
Jeśli oczekujesz, że Twoja latorośl samodzielnie posprząta pokój, to musisz mu ułatwić ten proces. Miejsca, w które należy odłożyć zabawkę, powinny być łatwo dostępne. Nie możemy oczekiwać, że dziecko dosięgnie półek znajdujących się wysoko na ścianie. Warto dopasować meble do wzrostu pociechy, a skrzyneczki na zabawki położyć na podłodze lub na niższych półkach. Nasze meble pomagają dzieciom w samodzielności, wspierają naukę sprzątania i segregowania.
10. Sprzątanie od małego
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka i wpoić my dobre nawyki? Producenci zabawek wychodzą rodzicom naprzeciwko. Obecnie na rynku można kupić miniaturowe odkurzacze i miotełki, które są kolorowe i maluchy chętnie po nie sięgają. Jeśli maluch od wczesnych lat będzie się bawił odkurzaczem, tym prościej będzie mu sięgnąć po niego później.