Wszystko, co musisz wiedzieć o kitchen helperze

W jaki sposób ułatwić sobie pracę w kuchni, a przy tym dać dziecku bezpieczeństwo, swobodę i masę bodźców do jego rozwoju ? Jaki wybrać kitchen helper, aby służył latami ? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.

Często zastanawiacie się, czy w ogóle decydować się na ten dziwny mebel. Są również osoby zdecydowane na tzw. learning tower jednak nie wiedzą, jaki wybrać, aby był bezpieczny i funkcjonalny.

Co to jest kitchen helper ?

Pomocnik kuchenny dla dziecka (mniej popularna nazwa, ale jednak polska) to bezpieczny, regulowany podest, z którego mogą korzystać maluchy od momentu gdy uzyskają stabilną pozycję stojącą. Dzięki niemu dziecko może obserwować poczynania rodziców, a wraz z wiekiem i rozwojem umiejętności pomagać w przygotowaniu posiłków. Stojąc na podeście dziecko ma dostęp do bodźców, które do tej pory były dla niego nieosiągalne, blat kuchenny jest w zasięgu wzroku i na wysokości rączek. Schodki dla dzieci można ustawić również przy zlewie, stole czy przy umywalce w łazience. Dzięki temu dziecko ma zapewnioną najlepszą z możliwych zabaw – pomoc mamie i tacie w codziennych, domowych zajęciach.

Kitchen helper, pomocnik kuchenny kubi kuk w kuchni
Kitchen helper czyli regulowany podest dla dziecka. Helper do kuchni ułatwia wspólne codzienne prace. Jest to jeden z mebelków wspierający edukację Montessori (Link).

Elementy kitchen helpera, na które powinieneś zwrócić uwagę

Wieża kuchenna staje się w Polsce coraz bardziej popularna, a to sprawiło, że na rynku pojawiło się bardzo wiele jego odmian i konstrukcji. Duży wybór sprawia, że trudno jest podjąć odpowiednią decyzję, zwróć uwagę na poniższe parametry:

Montaż kitchen helpera

Większość dostępnych na rynku podestów to mebelek składany, do samodzielnego montażu. Nie masz się czego obawiać podest to prosta konstrukcja, warto jednak zwrócić uwagę czy będziesz potrzebował dodatkowych narzędzi.

W naszej konstrukcji wykorzystaliśmy śruby, które wkręca się w przygotowane gwintowane otwory – skręcanie praktycznie nie wymaga użycia siły. Montaż nie powinien zająć więcej niż 10 minut, a wszystkie otwory pasują idealnie.

Kitchen helper: od jakiego wieku?
Pomocnik kuchenny nie może się przechylać w żadną stronę – musi być ciężki i wyważony.

Stabilność konstrukcji

To chyba najważniejsza cecha, którą powinien posiadać każdy kitchen helper, w końcu po to decydujemy się na niego, aby nasze dziecko było w pełni bezpieczne. Na stabilność konstrukcji wpływają dwie rzeczy: masa oraz odpowiednie wymiary. Pomocnik kuchenny nie może być lekki, materiały z których jest wykonany powinny być odpowiednio grube.

Wymiary i proporcje powinny być tak dobrane, aby mebelek się nie przechylił, dzieci nawet pod nadzorem potrafią spłatać figle. Fajne, aby całość była tak wyprofilowana, aby możliwe było wchodzenie jak po schodkach (a nie jak po drabinie) to na pewno ułatwi dziecku użytkowanie gdy będzie w pełni samodzielne.

Możliwość regulacji i dodatkowe zabezpieczenia

Kitchen helper montessori powinien być regulowany, dziecko rośnie, a podest powinien rosnąć razem z nim (w tym przypadku akurat się obniżać). Projektując nasz pomocnik kuchenny zdecydowaliśmy, że regulowana będzie zarówno wysokość podestu, na którym stoi dziecko (3 poziomy) jak i wysokość schodka (2 poziomy). Dobrze aby do zmiany wysokości nie trzeba było rozkręcać całego mebelka. Koniecznie zwróć uwagę czy podest jest trwale blokowany na odpowiedniej wysokości, niedopuszczalne jest jego samoczynne wysunięcie.

Od jakiego wieku kitchen helper może być wykorzystywany ? Przede wszystkim mogą z niego korzystać maluchy, które potrafią stabilnie stać. Dla najmniejszych z przodu powinien pojawić się demontowalny, dodatkowy drążek który zapewni im bezpieczeństwo.

Wykończenie i wygląd

Zwróć uwagę aby wszystkie krawędzie były zaoblone oraz dokładnie wyszlifowane. Jako materiał doskonale sprawdza się sklejka brzozowa, po wyszlifowaniu krawędzie i powierzchnia jest gładka, bardzo miła w dotyku, wręcz aksamitna. Zaletą jest to, że po dokładnej obróbce na powierzchni nie pojawią się drzazgi, niebezpieczne dla małych rączek.

Wygląd jest niemniej ważny od innych parametrów, helper będzie stał w waszej kuchni co najmniej przez najbliższe kilka lat. Dobrze aby fajnie się prezentował, do wyboru podejdź jak do pozostałych mebli całość powinna współgrać, dobierz model i pasujący kolor.

Kitchen helper: jaki wybrać dla dziecka?
Regulowany kitchenk helper powinien mieć kilka poziomów podestu, krawędzie helpera powinny być zaokrąglone i wyszlifowane.

Bezpieczne materiały to podstawa

Czy kitchen helper będzie bezpieczny jeśli zostanie wykonany z kiepskich materiałów ? Dla porównania weźmy wodoodporną sklejkę brzozową, tanią płytę MDF oraz lite drewno iglaste. Sklejka wykonana jest z krzyżujących się warstw drewna co znacząco wpływa na polepszenie właściwości mechanicznych, płyta MDF bardzo mocno chłonie wilgoć, jest bardziej podatna na rozwarstwienia i uszkodzenia mechaniczne.

Sklejka jest materiałem naturalnym, tak jak drewno, z którego jest wytwarzana, a przy tym jest wolna od wad drewna naturalnego. Proces produkcji sklejki zapewnia najbardziej optymalne wykorzystanie materiału drzewnego. Z danej ilości drewna jako surowca otrzymamy znacznie większą ilość sklejki niż drewna litego.

Warto zwrócić uwagę na to czy producent udostępnia informację o atestach i certyfikatach użytych materiałów. Ważne jest aby materiał konstrukcyjny spełniał przynajmniej wymagania normy EN 13986 E1 lub posiadał atest CARB ULEF o niskiej emisji formaldehydu. Bez tych informacji, nie mamy pewności czy nasz nowy mebelek nie emituje groźnych dla zdrowia substancji. Innym certyfikat: FSC lub PEFC oznacza, że materiał został pozyskany z lasów zarządzanych w sposób zgony z zasadami ochrony środowiska.

Nie mniej ważne są naniesione powłoki. Wykorzystywane farby powinny posiadać atest higieniczny, farba nie może uczulać delikatnej skóry dziecka.

Czy dużo znaczy lepiej ?

Kilkukrotnie spotkałem się z dużymi setami (2w1, 3w1). W zestawie dostępny pomocnik, zjeżdżalnie, drabinki itd. Czy jest to fajne? Tak, ale w dużym bezpiecznym pokoju jako zjeżdżalnia czy drabinka, nie jako kitchen helper. Po pierwsze nie rozpraszajmy dziecka zbyt wieloma bodźcami. Podstawowym zadaniem tego mebelka jest pomoc przy codziennych czynnościach kuchennych i niech tak zostanie. Po drugie kuchnia nie jest dobrym miejscem na zabawy sprawnościowe – uwierz nie będziesz przenosić bądź co bądź ciężkiego helpera miedzy kuchnią, a pokojem. Pomocnik kuchenny powinien mieć swoje stałe miejsce.

Kitchen helper DIY a gotowa konstrukcja

Chyba nie powinienem pisać na ten temat, jako osoba nie do końca bezstronna, ale napiszę krótko ponieważ pytacie o opinie. Czy robić pomocnik kuchenny własnymi siłami ? Dlaczego by nie, w sieci istnieją poradniki jak zrobić pomocnik np. z wykorzystaniem krzesła z Ikei. W pewnych sytuacjach to się sprawdzi. My osobiście, kiedy chcieliśmy zrobić pierwszy pomocnik dla naszej córki zrezygnowaliśmy z Ikea. Stwierdziliśmy po testach, że krzesło to krzesło i powinno służyć do siedzenia.

Kitchen helper: od kiedy stosować?

Pozostało odpowiedzieć na pytanie czy kitchen helper ułatwia codzienne czynności w kuchni ? Zdecydowanie tak, od kiedy nasza córka zaczęła z niego korzystać w wieku około 1,5 roku z perspektywy czasu widzimy, że sprawdziłby się jako prezent na roczek. My mamy wolne ręce i swobodę w gotowaniu, nie martwimy się o bezpieczeństwo dziecka. Teraz gdy córka jest większa świetnie widać jak wypracowuje się jej samodzielność i jak świadomie wykorzystuje ten mebelek.

Powyżej opisałem kilka cech, które kitchen helper powinien posiadać. Wybierając rozwiązanie dla Was staraj się, aby pomocnik był przede wszystkim bezpieczny ale też funkcjonalny, pamiętaj że ma Wam służyć przez kolejne lata.

Dodaj komentarz